Serwis okien
Jak regulować okna i kiedy warto to robić?
Nawet najlepsze okna plastikowe oraz drewniane mogą wymagać regulacji okuć, która polega na zmianie docisku skrzydła do ramy albo wyrównaniu jego pozycji. Warto to zrobić szczególnie wtedy, gdy pojawił się problem z nieszczelnymi oknami, trudności z otwieraniem i zamykaniem lub po prostu chcesz przygotować swój dom na zbliżające się lato lub zimę. Na szczęście regulacja drzwi balkonowych i okien nie wymaga zatrudniania specjalistycznej ekipy. Nasza instrukcja, kilka podstawowych narzędzi oraz trochę cierpliwości w zupełności wystarczą do ich poprawnego wyregulowania. Zapraszamy do lektury!
Jak wyregulować okno PCV na lato lub zimę?
Działanie różnych temperatur wpływa na kurczenie i rozszerzanie materiału, z którego wykonane jest okno. Latem, pod wpływem upałów, okno “powiększa się”. W połączeniu ze zbyt mocnym dociskiem skrzydła do ramy, może to skutkować ocieraniem podczas otwierania, a także zbyt dużą szczelnością okna, a co za tym idzie – słabą wymianą powietrza.
Zimą sytuacja jest dokładnie odwrotna – oziębione tworzywo kurczy się i może powodować powstanie nieszczelności, przez które z pomieszczenia ucieka ciepło. Najbardziej podatne na rozszerzanie i kurczenie pod wpływem temperatury są okna plastikowe, nazywane potocznie oknami z PCV. To określenie, choć bardzo popularne, jest błędne, ponieważ poprawna nazwa tworzywa brzmi PVC (międzynarodowy skrót od poli vinyl chloride) lub PCW (polski skrót od polichlorek winylu).
Rozwiązaniem jest regulacja docisku okna lub drzwi balkonowych do ramy w zależności od pory roku. Okucia okienne firmy Winkhaus wyposażone są w rolki (autoPilot oraz proPilot) lub ośmiokątne grzybki ryglujące (activPilot), które pozwalają na zmniejszenie docisku skrzydła do ramy latem, a zwiększenie go zimą. Są one zbudowane na zasadzie mimośrodu (z jednej strony pierścień jest grubszy, z drugiej cienki, a pomiędzy nimi jest kilka grubości pośrednich). W dalszej części artykułu skupimy się na najbardziej popularnym rozwiązaniu, czyli okuciach Winkhaus activPilot z ośmiokątnym grzybkiem ryglującym.
Regulacja letnia polega na przekręceniu pierścienia grzybka specjalnym kluczem ACTIV HV-11 tak, aby najcieńsza ścianka skierowana była do przylgi (czyli do wewnątrz pomieszczenia). Dzięki temu docisk skrzydła do ościeżnicy jest zmniejszony.
Przed zimą, grzybek warto przekręcić tak, aby jego najgrubsza ścianka skierowana była do przylgi (czyli do wewnątrz pomieszczenia). Zyskujemy dzięki temu większą szczelność i ochronę przed utratą ciepła.
Oferujemy pełny serwis naszych produktów.